Egzekucja alimentów z zagranicy – podstawowe zasady

Egzekucja alimentów z zagranicy - podstawowe zasady

Nie do rzadkości należą sytuacje, w której jedno z rodziców wyjeżdża za granicę i nie poczuwa się do odpowiedzialności łożenia na dziecko. W takiej sytuacji można wystąpić o alimenty – i należy to zrobić w określony sposób. Zasady egzekucji alimentów spoza Polski jest uzależnione od kilku czynników.

Kraj w Unii Europejskiej

Jeżeli dłużnik alimentacyjny przebywa w kraju Unii Europejskiej (a jego adres jest znany), to należy złożyć wniosek o wykonalności orzeczenia sądowego do kraju, w którym dłużnik przebywa. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty poświadczające wyrok sądu. W tym przypadku egzekucja alimentów z zagranicy jest stosunkowo prosta, gdyż cała procedura odbywa się na ogólnych zasadach przyjętych w UE.

Kraj spoza Unii Europejskiej

W przypadku gdy dłużnik przebywa w kraju spoza UE, to zastosowanie ma Konwencja Nowojorska. W myśl jej przepisów to sąd pośredniczy w dochodzeniu alimentów. Należy jedynie złożyć odpowiedni wniosek oraz dokumenty wymagane w danym kraju. I co ważne – taki wniosek jest bezpłatny.

Jeżeli miejsce pobytu dłużnika nie jest określone, to świadczenie może być wypłacane z Funduszu Alimentacyjnego – jednak dopiero po stwierdzeniu, iż inne procedury były bezskuteczne. Jednak bez względu na sposób egzekucji alimentów z zagranicy zawsze warto skorzystać z pomocy adwokata zajmującego się prawem rodzinnym.

Możesz również polubić…