Jak funkcjonuje sprzęgło zębate?

Jak funkcjonuje sprzęgło zębate?

Gdy mówimy o rozwiązaniach znajdujących zastosowanie podczas prac wykonywanych pod ziemią, naszym pierwszym skojarzeniem są wiertarki. Nie tylko one powinny być jednak wybierane z dużą starannością.

Wśród często stosowanych pod ziemią rozwiązań znajduje się również sprzęgło zębate. Warto więc zadać sobie pytanie o to, czym się ono charakteryzuje.

Kluczowym zadaniem, jakie spoczywa na tym rodzaju sprzęgła, jest przenoszenie momentu obrotowego, do którego dochodzi pomiędzy dwoma wałami, o których wiadomo, że nie są współliniowe. Przeważnie składa się ono z dwóch połączeń. Zwykle ich łącznikiem jest wrzeciono, choć zdarza się, że rolę tę spełnia również z powodzeniem trzeci wał. Sprzęgło odpowiada za połączenie silnika napędowego oraz przekładni w mechanizmach umożliwiającymi podnoszenie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby łączyło przekładnie z bębnami linowymi. W takim przypadku stosowana jest zwykle połówka kołnierzowa. Istnieje przynajmniej kilka typów tego rodzaju sprzęgieł. Najczęściej mamy do czynienia z modelami elastycznymi oraz elastyczno-sztywnymi.

Jeżeli jesteście zainteresowani, to zapoznajcie się z ofertą firmy MOJ. Oferują  między innymi: wiertarki, kotwiarki, piły, młotki czy klucze ręczne.

Możesz również polubić…